חומצה היאלורונית

ככל שמתבגרים, עור הפנים הופך דק יותר.  שכבת הביניים של העור – הדרמיס, המקנה עובי וחוזק לעור, הופכת דקה יותר עקב איבוד חלבונים כגון חומצה היאלורונית, קולגן ואלסטין.  אובדן ה"שלד" התומך גורם לצניחת העור תחת השפעת כוח המשיכה ולהופעת קווים וקמטים בפנים המקנים את המראה המבוגר.

כתוצאה מפיתוח מעבדתי חדשני ניתן היום ליצר חומצה היאלורונית  עמידה יותר מבעבר. זו הסיבה שחומצה היאלורונית הפכה להיות החומר הנפוץ ביותר בעולם למילוי קמטים והוספת נפח בפנים. החומצה ההיאלורונית מיוצרת כג'ל וקל להזריק אותה לאזורים ספציפיים כדי להחזיר נפח שאבד ולהחליק קמטים בפנים. הטיפול יוצר מראה טבעי מידי.
 
השפעת ההזרקה יכולה להחזיק מעמד שנה או יותר באזורים ללא פעילות מרובה של שרירים כגון אזור סביב העיניים, עצמות לחיים והאף ופחות באזורים פעילים, כגון השפתיים.
 
הזרקה או מריחת קרם חומצה היאלורונית מעודדת את היצור הטבעי של הקולגן בעור. הזרקות חוזרות מאריכות את תקופת הפעילות של החומר ולכן נדרש פחות חומר בטיפולים הבאים. החומצה היאלורונית הינה החומר המועדף למילוי נפח חסר, קמטים ועיבוי שפתיים לעומת חומרי המילוי הקיימים כיום בשוק העולמי (סיליקון, קולגן ושומן עצמי).
 

חומצה היאלורונית – רקע

חומצה היאלורונית הינה סוכר מורכב הנמצא באופן טבעי בגופנו שהולך ופוחת במרוצת השנים.
 

סוגי חומצה היאלורונית בטיפול אסתטי

חומצה היאלורונית הינה שם גנרי לחומר הנמכר תחת שמות מסחריים שונים.
רסטילן הינה החומצה ההיאלורונית הראשונה שאושרה לשימוש ע"י ה-FDA האמריקאי בשנת 2003. מאז אושרו לשימוש עוד מספר רב של מוצרי חומצה היאלורונית מתקדמים וברמות סמיכות שונות.
 

היתרונות של חומצה היאלורונית על חומרי מילוי אחרים הם:

שכיחות נמוכה מאד של תגובה אלרגית לחומר.
משך השפעה יחסית ארוך.
יכולת לספוג כמויות גדולות של נוזלים המסייע להוסיף נפח ולמזעור קמטים.
 
חשוב לדעת שקיימות בשוק חומצות היאלורוניות מצולבות (עברו תהליך "cross-linking") ולא מצולבות. תהליך ההצלבה חשוב כדי לשמר השפעה ממושכת של החומר (כשנה), בזמן שמשמך ההשפעה של חומצה היאלורונית לא מצולבת קצר בהרבה (בין חודש לשלושה חודשים).
 

תופעות לוואי של חומצה היאלורונית

באופן כללי, השימוש בחומצה היאלורונית הינו בטוח עם שיעור גבוה של שביעות רצון בקרב לקוחות. יתכנו תופעות לוואי כגון אודם, נפיחות מקומית, שטף דם החולפות תוך זמן קצר.
 

טיפולים בחומצה היאלורונית

הפקת חומרי המילוי נעשית באופן מלאכותי במעבדה. בשל תהליך הייצור הייחודי שלהם, הגוף מגיב אליהם באופן טבעי, כאילו ייצר אותם בעצמו, ולכן מעטים הם המקרים של תגובות אלרגיות לא רצויות.
 
במהלך הטיפולים האסתטיים חומרי המילוי מוזרקים למקומות שבהם ישנו צורך במילוי מגרעת ובאזורי שמעוניינים להדגישם, וכך מתקבלת תוצאה של מראה צעיר ומלא, עם תחושת מרקם טבעית במגע.
 

טשטוש קמטי הבעה/התבגרות

קמטים מופיעים בגיל מוקדם יחסית (החל מגיל ההתבגרות) ומושפעים ע"י גנטיקה ואורח חיים. קמטים אלו נובעים מאובדן נפח הרקמה התת עורית המעמיק עם השנים. הטיפול הוא ע"י הזרקת חומרי מילוי באזור החסר.
אין הגבלת גיל לטיפול. מילוי מגרעות וקמטים, טשטוש והעלמה של מגרעות הנוצרות מסיבות שונות כגון כבידה, גורמים גנטיים, נזקי עישון ועוד.
 

מילוי והדגשת עצמות לחיים

הענקת נפח על שטח נרחב תוך הדגשת עצמות הלחיים על ידי הזרקת חומרי מילוי משפרת את היחס בין החלקים השונים בפנים למראה מטופח, חלק ורענן. הבנייה נעשית באמצעות חומרי מילוי המוחדרים לשכבה עמוקה ויוצרים את הצורה ואת ההדגשה לעצם הלחי.
 

תיקוני אסימטריה

באמצעות חומרי מילוי ניתן לאזן אסימטריות של הפנים ולהעניק פרופורציה סימטרית המבוססת עקרונות אסתטיים.
 

שפתיים

דקיקות ניתנות למילוי, תיחום והדגשה לשיפור מראה ואופי הפנים.
 

הדגשת קווי לסת

התרופפות העור במרוצת השנים בלווי כוח המשיכה מובילים לצניחת עור הפנים ולטשטוש קו הלסת התחתונה (פני "בולדוג"). ניתן לשפר מראה זה בעזרת חומרי מילוי תוך הדגשת קווי המתאר של הלסת.
 

עיצוב והדגשת סנטר

מיועדת לשיפור מראה אצל אנשים עם סנטר "אחורי" אשר אינו פרופורציונלי לפנים. פעולת המילוי פשוטה ומהירה ותוצאותיה מידיות.
 

תיקון אף ללא ניתוח

בטכניקת טיפול חדשנית, המתמקדת בהזרקה בהתאם לתווי הפנים ניתן לשפר את מראה האף הטבעי ו/או אף לאחר ניתוח פלסטי אשר לא ענה לציפיות הלקוח. האף הינו האיבר המרכזי בפנים ותיקון פגם ולו המינימלי ביותר משפר את המראה הכללי. לדוגמה ניתן לשפר מראה נשרי על ידי הרמת קצה האף, יישור גשר האף, סימטריות האף ועוד.
 

שימושים מתקדמים

הזרקת חומרי מילוי באזור הצוואר והמחשוף.
השלמת נפח בגב כפות הידיים.
הזרקה לאזורים אלו גורמת למיצוק העור ולשיפור משמעותי במרקמו, בשל היותו חלק מרקמת חיבור טבעית.