טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתרלזיעה תפקיד מרכזי בוויסות חום הגוף.

טמפרטורת הגוף עולה במצבים של מאמץ גופני ובהשפעת טמפרטורת הסביבה, כשבמהלך תהליך קירור הגוף מופרשת זיעה. לבני האדם יש את מנגנון הקירור באמצעות בלוטות הזיעה המפותח ביותר בטבע, דבר המאפשר יכולת ריצה לטווחים ארוכים (מרתון בשיא הקיץ). יתרון זה אפשר בעבר לבני האדם להצטיין בצייד. 
הזיעה מופרשת מבלוטות הזיעה המצויות בעור ומורכבת בעיקר ממים, נתרן כלוריד (מלח) ושתנן (אוריאה). בנוסף, זיעה מכילה כמויות קטנות של כימיקלים מפיצי ריח - (2) מתילפנול ו- (4) מתילפנול.
הזעת יתר או במונחים רפואיים היפרהידרוסיס (HYPERHYDROSIS), מוגדרת כמצב בו כמות הזיעה אינה פרופורציונאלית לפעילות גופנית, לטמפרטורת הסביבה או למצב הנפשי. תופעת הזעת היתר נפוצה מאוד. למעלה מ-3% מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלים מהזעת יתר, דבר הפוגע להם משמעותית באיכות החיים.

קיימת חשיבות רבה להבדל בין הזעת יתר כללית להזעת יתר ממוקדת.

הגורמים העיקריים להזעת יתר הינם פסיכולוגיים (מצבי לחץ, "סטרס", חרדה...) וביולוגיים – הזעת יתר כללית (ע"פ כל הגוף) – היכולים להתבטא ממצבי חולי המערבים את מערכת העצבים האוטונומית, עודף משקל, שינויים הורמונליים, טיפולים תרופתיים וכד'.
הזעת יתר ממוקדת הינה בד"כ הזעת יתר ראשונית מכיוון שלא ניתן לזהות את הגורמים לה. הזעה ממוקדת מופיעה בדרך כלל באיבר מסוים או במספר איברים כמו, בתי שחי (כ- 50% מהמקרים), כפות ידיים ורגליים (כ- 35% מהמקרים), פנים (כ- 15% מהמקרים) ומפשעות (דרך תורשה גנטית).
 

להזעה יתר ממוקדת מספר מאפיינים:

אינה קשורה לטמפרטורת הסביבה ויכולה להופיע גם כשקר לאותו אדם.
נגרמת ממצבי התרגשות.
25% מהסובלים מהזעת יתר מקומית מדווחים גם על קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל מאותה תופעה.
 
ההשפעה של הזעת היתר (היפרהידרוסיס) על חיי האדם תלויה באזור המעורב בגופו.
בעיית הזעת היתר יכולה להפריע באופן משמעותי בתפקוד היומיומי. במצבים קיצוניים האנשים הסובלים מהבעיה נמנעים ממגע חברתי, מתבודדים בביתם ומפתחים דיכאון וחרדה.

טיפול בהזעת יתר > הזעת יתר - ד"ר אירנה צווקר

טיפולים אפשריים בהזעת יתר:

נהוג להתאים את הטיפול לכל מטופל באופן אישי לפי דרגת הזעת היתר.

תכשירים שונים לטיפול בהזעת יתר:

Topical Anticholinergics.
Boric Acid.
2-5% Tannic Acid Solutions.
Resorcinol.
Potassium Permanganate.
Formaldehyde.
Glutaraldehyde.
Methenamine.
לתכשירים אלו תופעות לוואי קשות כגון הכתמה של האזור המטופל, הווצרות רגישות יתר מקומית, גירוי העור ומעבר לכך יעילות טיפולית נמוכה.

טיפול תרופתי בהזעת יתר

הטיפול התרופתי דרך הפה מתבסס על חסימת המוליך העצבי אצטילכולין (acetylcholine) האחראי באופן כימי על הפעלת בלוטת הזיעה. גם לתרופות אלו יכולות להיות תופעות לוואי לא נעימות כגון טשטוש ראיה, הרחבה של האישון, יובש בפה, קושי במתן שתן ועצירות. 

טיפול להזעת יתר במוליכות חשמלית

טיפול במוליכות חשמלית ע"ש Iontophoresis לא הוכיח את עצמו בשל הענות נמוכה בהשלמת הטיפול ויעילות תוצאות הטיפול הנמוכה.

טיפול ניתוחי בהזעת היתר

טיפול ניתוחי - הטיפול מתבסס על כריתה של גנגליון עצבי שמוליך אותות חשמליים דרך המערכת העצבית האוטונומית סימפתטית לבלוטות הזיעה. הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית ובעל תופעות לוואי רבות כגון פגיעה של המקלעת העצבית, עור יבש, דופק נמוך והעברה של זיעת היתר לאזורים אחרים שתפקדו באופן תקין עד לניתוח.

טיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס

בדומה לטיפול העלמת קמטים ( מילוי קמטים ),  מדובר בהליך האורך מס' דקות אשר בו מוזרק הבוטוקס ( לטיפולים נוספים בבוטוקס בדקו לגבי הזרקת בוטוקס ) באמצעות מחט דקיקה. הפחתה בהזעה מורגשת לאחר כשבוע. הטיפול מחזיק מעמד לתקופה של עד כשנה.
 
כיום, זהו הטיפול המוביל לפתרון הבעיה. הזרקה ממוקדת של בוטולינום טוקסין או "בוטוקס" בשמו המסחרי המוכר יותר. הטיפול הינו פשוט, בטוח ויעיל להזעת יתר ממוקדת. 

כיצד מטפלים?

החומר מוזרק ישירות לאזורים הבעייתיים (בית-שחי/כפות הידיים/רגליים).

כיצד זה עובד? 

בוטולינום הטוקסין חוסם את מעבר עצב בלוטת הזיעה ובכך מפסיק בצורה ממוקדת את פעילות בלוטת הזיעה.
הטיפול בהזרקה דומה מאוד לטיפול בהעלמת קמטים.
מדובר בטיפול קצר האורך מספר דקות כאשר חומר הבוטולינום טוקסין מוזרק באמצעות מחט דקה מתחת לעור באזור של הזעת היתר.
השפעת הטיפול מורגשת לאחר כשבוע ומחזיקה בדרך כלל עד כ-9 חודשים. לרוב, הבעיה נמשכת ואז יש צורך בהזרקה נוספת בתדירות של 1-2 פעמים בשנה.